Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Ese, Vetmia - Një kthim në vetvete

Vetmia, për disa mund të jetë një "sëmundje" sociale dhe për disa të tjerë një udhërrëfyese shpirtërore. Nëse do të shikon...Vetmia, për disa mund të jetë një "sëmundje" sociale dhe për disa të tjerë një udhërrëfyese shpirtërore.
Nëse do të shikonim dikë i cili rri vetëm, ne me siguri do të mendojmë që ai është pushtuar nga vetmia. Por a është kjo e vërtetë?
            Le të mendojmë pak për shkrimtarët e mëdhenjë, si mendoni, se ata kanë qenë të rrethuar nga njerëz kur shkruanin? Sigurisht që jo, ata kanë qenë të vetmuar, sepse pikërisht ajo vetmia e tyre u jepte edhe më shumë frymëzim. Por si mund të të japi vetmia frymëzim? Vetmia të jepë atë qetësinë shpirtërore e cila të tregon rrugën edhe sikur të jesh në një labirinth. Dhe të bën të jesh mendjehapur, ku liria jote ka aftësinë të kalojë edhe lirinë e tjetrit, vetëm për të gjetur atë që ai person dëshiron. 
            Po marr shembull një shkrimtar, Dostojevskin. Thonë që ai rrinte gjithmonë vetëm, ishte një njeri pa njeri. Por si mendoni? A ka qënë ai i vetmuar? Sigurisht që jo... E si mund të jetë vetëm dikush i cili jeton një realitet tjetër, pikërisht atë të librave? Por, po të mos ishte për "vetminë" e tij, mënyra e të të sjellurit të njerëzve sot, do ishte ndryshe, njerëzit do ishim më të vetmuar, pasi botës do i mungonte realiteti që Dostojevski jetoi.
            Marrim një shembull tjetër, Lasgush Poradecin. Të gjithë kemi dëgjuar për poezitë e tij mallëngjyese dhe kuptimplota. Por a do i kishte shkruar Lasgushi ato poezi nëse nuk do të kishte qenë "vetëm"? Sigurisht që jo. Por a mund ta quajmë qëndrimin vetëm të tij, vetmi ? Jo, ai nuk ishte vetëm, sepse kishte edhe elemente të tjera frymëzuese përreth, të cilat e bënin mos të ndihej kurrë vetëm. A do t'i kishte krijuar Lasgushi "Vallen e Yjeve" dhe " Yllin e Zemrës" nëse ai nuk do të kishte qenë "vetëm"? Jo, e pamundur, nuk do e kishte kutpuar kurrë çdo të thotë dashuri, në kuptimin ndjesor dhe filozofik. Falë zotit, Lasgushi pati mundesi të qëndronte vetëm dhe të na trashëgonte poezitë e tij.            
           Si shembull tjetër do marr një njeri të thjeshtë ((të dashuruar)). A do e kuptonte ndonjëherë ai person se sa e do të dashurën e tij nëse nuk do të ishte vetëm? Jo, arsyeja është sepse ai nuk do e kuptonte kurrë se çfarë do të thotë mall për dashurinë e zemrës!
            Vetmia, është ai momenti kur njeriu është vetëm, por që nuk ndihet vetëm.
Por pyetja është : Pse vetmia është kthim në vetvete?
Njeriu kur është "vetëm" tregon veten e tij, kthehet në vetvete, transformohet në atë që është në të vërtetë, tregon shpirtin e tij të brendshëm. Dostojevski shkruajti në letër romanet të cilat ai i jetonte përbrenda, Lasgush Poradeci shkruajti në letër poezitë të cilat atij ja këndonte shpirti, ndërsa njeriu i dashuruar u çmend nga largësia që kishte me personin e zemrës!
Po tani si mendoni ju, nëse unë nuk do të kisha qëndruar "i vetmuar", a do e kisha shkruajtur këtë ese ?

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Ese, Vetmia - Një kthim në vetvete
Ese, Vetmia - Një kthim në vetvete
https://2.bp.blogspot.com/-Yg4v4ltcIu0/V0LetxAjchI/AAAAAAAAHJY/P5IHNZrXrqgNxRB1dTPbQej5sHk7IAtwgCPcB/s640/auto_loneliness1423903255.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-Yg4v4ltcIu0/V0LetxAjchI/AAAAAAAAHJY/P5IHNZrXrqgNxRB1dTPbQej5sHk7IAtwgCPcB/s72-c/auto_loneliness1423903255.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2016/05/ese-vetmia-nje-kthim-ne-vetvete.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2016/05/ese-vetmia-nje-kthim-ne-vetvete.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy