Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Ese Miti i Prometeut

Miti i Prometeut përmbledh historinë e çdo heroi që ka ekzistuar…
       Prometeu njihet si krijuesi i njeriut të parë prej balte dhe titani që i solli “zjarrin e zhvillmit” njerëzimit… Zjarri ishte privilegj vetëm i perëndive, por Prometeu, duke mos dashur të lërë qënien njerëzore në mjerim, ua vodhi zjarrin perëndive dhe ua dha atë njerëzve. Për këtë arsye, Zeusi, udhëheqësi i perëndive të tjera, e dënoi atë, edhe pse Prometeu ishte ai që e ndihmoi Zeusin të merrte fronin, pra dënoi mikun e tij. Ai u syrgjynos dhe u mbërthye në një shkëmb në Kaukaz, ku çdo ditë një shqiponjë shkonte dhe i hante mëlçinë, e cila i rritej përsëri gjatë natës. Ky dënim nuk mbaronte derisa Prometeu të kërkonte falje për atë që bëri, të gjunjëzohej. Por si mundet një hero të kërkojë falje për diçka të mirë që i bëri qenies që ai krijoi? Si mund të pranojë ai ta quajë të gjithën gabim, atë që bëri për njerëzit?
Prometeu në mitologji njihet si një titan i cili kishte si aftësi magjike të shikonte të ardhmen. Ai kishte parë të ardhmen e të gjithëve, përfshirë këtu edhe atë të Zeusit, pra çdo veprim i tij ishte i menduar mirë. Kur Zeusi e mori vesh këtë, ai dërgoi Hermesin për ta kërcënuar dhe detyruar që të tregonte, por si çdo hero sypatrembur, Prometeu heshti. Këtu shohim një hero i cili nuk trembet nga tirania, nuk trembet nga pushteti absolut sepse ai është duke bërë gjënë e duhur për popullin e tij. Zeusi u inatos tej mase për këtë sjellje të ish-mikut të tij. Kjo ishte për disa arsye të ndryshme. E para ishte se Prometeu nuk ishte në anën e perëndive por në anën e njerëzve. E dyta ishte për shkak të vjedhjes së zjarrit dhe e treta sepse ai kishte refuzuar t’i tregonte Zeusit atë çka ai dinte për të ardhmen e tij.
Prometeu edhe pse ndodhej akoma në atë gjendje mjerimi, ai përsëri nuk u bindet perëndive. As Zeusi nuk kishte ndërmend të ulte dënimin për ish-mikun e tij. Por siç e dimë kjo sjellje nuk mund të sjellë asgjë të mire. Në fund, gjithçka rregullohet sepse Zeusi “zbutet” dhe Prometeu shpëtohet prej Herakliut. Kjo na bën të kuptojmë që funksionimi më i mirë i shoqërisë arrihet vetëm atëherë kur është e pranishme tolerance.

Tek Prometeu shohim heroin e pagjunjëzuar, simbolin e vetëflijimit për të tjerët, heroin me krenari të pathyeshme dhe me durim të pafund. Ai konsiderohet simbol i zhvillimit, i revolucionit. Shohim dëshirën e tij për tu bërë mirë të tjerëve, pra është edhe simbol i humanizmit. Duke parë Prometeun mësojmë kuptimin e të qënit hero. Ai që lufton për të mirën e popullit të tij, për idealin e tij, ai që kurrë nuk gjunjëzohet para vështirësive që i dalin përpara, por që i përballon ato me gjithë qënien e tij, edhe pse vetë nuk mund ta gëzojë atë të mirë që ai po bën, ai meriton të quhet Promete i kohës në të cilën ai jeton.
Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Ese Miti i Prometeut
Ese Miti i Prometeut
Miti i Prometeut përmbledh historinë e çdo heroi që ka ekzistuar…
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiHEpEhoVYC_3D3NJ3TVo6U888a0GfgPAlHkr7x7GlejUwtl4x-Ev9CrM9jiNyOAwDOjNaYvorA8wwHiRaIaDxIwVl7m-lCbPui9p8EdqTYKzMYE8gVFc_w4PM1IYy2R1y91UZ1aUxAa5Ma/s400/250px-Koeln_wrm_1044.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiHEpEhoVYC_3D3NJ3TVo6U888a0GfgPAlHkr7x7GlejUwtl4x-Ev9CrM9jiNyOAwDOjNaYvorA8wwHiRaIaDxIwVl7m-lCbPui9p8EdqTYKzMYE8gVFc_w4PM1IYy2R1y91UZ1aUxAa5Ma/s72-c/250px-Koeln_wrm_1044.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/ese-miti-i-prometeut.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/ese-miti-i-prometeut.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy