Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Ismail Kadare – Ca pika shiu ranë mbi qelq - revoltë e heshtur përmes lirizmit

Ismail Kadare është një nga poetët më të rëndësishëm të letërsisë shqiptare bashkëkohore. Poezia e tij është origjinale dhe e fuqishme, me n...


Ismail Kadare është një nga poetët më të rëndësishëm të letërsisë shqiptare bashkëkohore. Poezia e tij është origjinale dhe e fuqishme, me një frymë të re qytetëruese dhe me konceptime të reja. Thelbin e kësaj risie e përbëjnë përjetimet e njeriut të shekullit të ri, të cilin poeti e quan shekulli im.

Libri “Ca pika shiu ranë mbi qelq” lexohet në shumës si fati i një populli thënë përmes shqetësimeve e kurajos së individit.
Poezia e Kadaresë kalon herë-herë në përgjithësime universale, gjithënjerëzore. Përsiatjet për probleme të tilla, si: liria përballë tiranisë dhe pushtimit, tradhëtitë e fshehta politike që sjellin shkatërrimin, mbytja e së vërtetës si mbytje e vetë njeriut dhe e qytetërimit, identiteti etnik i rrezikuar prej kozmopolitizmit dhe pseudokulturave hegjemoniste ngrihen në shkallën e vlerave universale, gjithënjerëzore.
Gjithashtu poezia e tij sjell pasurim të problematikës që trajtonte deri atëhere poezia shqipe, veçanërisht me temën e qëndresës. Ajo është poezi e sfidave të mëdha shqiptare. Heroin lirik Kadare e vendos gjithmonë para sfidave të kohës; qëndrueshmërinë e tij fizike, shpirtërore e mendore përkundrejt provave që kalon gjithnjë atdheu i tij.
Poezitë dashurore të Kadaresë janë ndër më të bukurat në lirikën shqiptare. Ato janë poezi e ndjenjave njerëzore më të pastra dhe krejtësisht të çliruara. Për Kadarenë dashuria është një ndjenjë me fuqi të jashtëzakonshme që tjetërson gjithësinë para të dashuruarve. Edhe ndryshimet e mëdha klimaterike në tokë, si dhe në tërë sistemin diellor, edhe evolucioni i specieve në natyrë janë bërë vetëm e vetëm që t’i hapej rruga dashurisë së lirë e të pastër.Por dashuria është gjithmonë një enigmë për veten dhe të tjerët, me shkaqe të pakuptueshme dhe të pakomandueshme. Ashtu siç lindet vetvetiu nga thellësitë e shpirtit njerëzor, ashtu edhe mund të humbasë papritur. Atëherë mbetet i bukur kujtimi i saj, malli për një rikthim të pamundshëm.
Poezia e Kadaresë është e pasur me figuracion të drejtpërdrejtë, ndonëse e prirur drejt sintetizmit dhe nëntekstit. Nga ana tjetër, kjo poezi është meditative, poezi mendimi dhe si e tillë ajo ofron një shumësi kuptimesh.
Ismail Kadare hyri në poezinë shqipe në vitet ’60 – ’70 si çlirues dhe emancipues i vargut shqip. Duke i shkruar disa nga poezitë dhe poemat e tij në varg të lirë, Kadare dha një ndihmesë të madhe në përdorimin e këtij lloji vargu në poezinë shqipe, si një varg me mundësi të mëdha shprehëse dhe me muzikalitet të veçantë. Kadare ka lëvruar mjeshtërisht dhe lloje të ndryshme të vargjeve të matura metrike.
Gjithashtu Kadare është një pasurues dhe risues i fjalorit poetik të shqipes. Ai e pasuroi fjalorin poetik të shqipes sidomos me fjalë nga fusha e teknikës moderne, politikës, kulturës qytetare, ndjenjave njerëzore etj., duke i shndërruar ato nga fjalë prozaike të rëndomta, në fjalë me ngjyresa të holla poetike.   

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Ismail Kadare – Ca pika shiu ranë mbi qelq - revoltë e heshtur përmes lirizmit
Ismail Kadare – Ca pika shiu ranë mbi qelq - revoltë e heshtur përmes lirizmit
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpktKBgcqGca4TiZ9Sw1npNrooLEFf9yyAAp2FJKh0Wwuexh0x9fV7NyJlGjCkjRM3olY9jQAkOqa4mK_UaDIro2Iz775jFR4MUBi_blSBbmmNuuheLkyPS1eSwUFayWaQzLO0wxx5WIyX/s400/tumblr_mta5xgm6IC1rhu4jvo1_540.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhpktKBgcqGca4TiZ9Sw1npNrooLEFf9yyAAp2FJKh0Wwuexh0x9fV7NyJlGjCkjRM3olY9jQAkOqa4mK_UaDIro2Iz775jFR4MUBi_blSBbmmNuuheLkyPS1eSwUFayWaQzLO0wxx5WIyX/s72-c/tumblr_mta5xgm6IC1rhu4jvo1_540.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/ismail-kadare-ca-pika-shiu-rane-mbi.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/ismail-kadare-ca-pika-shiu-rane-mbi.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy