Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Jo Duhanit !!!

LËNDËT E RREZIKSHME TË DUHANIT Gjatë thithjes, cigarja digjet në temperaturën 700o C. Në këtë temperaturë formohen shumë lëndë helmues...


LËNDËT E RREZIKSHME TË DUHANIT

Gjatë thithjes, cigarja digjet në temperaturën 700o C. Në këtë temperaturë formohen shumë lëndë helmuese. Vetëm me një thithje të cigars, një duhanpirës merr rreth 4000 lëndë të dëmshme për shëndetin, nga të cilat 60 dyshohen si lëndë kancerogjene. Një pjesë e tyre, edhe pse në sasi shumë të vogla, kanë veti helmuese. Kërkimet kanë treguar se një duhanpirës ka një jetëgjatësi rreth 7-8 vjet më të shkurtër në krahasim me një njeri joduhanpirës. Ndër lëndët që përmban duhani më të rrezikshmet janë monoksidi i karbonit CO, nikotina, prodhimet irrituese dhe katrani me nënprodhimet e tij.
  SËMUNDJET KRYESORE TË SHKAKTUARA NGA DUHANI
Duhani është një nga shkaktarët kryesorë të vdekjeve nga sëmundjet e zemrës dhe enëve të gjakut. Pirja e duhanit shkakton ngurtësimin  dhe ngushtësimin e arterieve të gjakut. Në të njëjtën, kohë aftësia mpikëse e gjakut rritet katër herë. Rreth 30% e vdekjeve nga goditja e zemrës shkaktohen nga pirja e duhanit. Nga bllokimi i enëve të gjakut mund të goditet truri, duke shkaktuar paraliza. Bllokimi i enëve të gjakut të veshkës shkakton rritje të presionit arterial, ndërsa nga bllokimi i enëve të gjakut të këmbës shkaktohen gangrena. Duhanpirësit janë më të prekshëm nga kanceri, sesa njerëzit që nuk pinë duhan. Kanceri më i zakonshëm është ai i mushkërive, i fytit dhe gojës. Në gati 90% të rasteve, kanceri i mushkërive shkaktohet nga pirja e duhanit. Duhani rrit rrezikun për kancer të fshikëzës së urinës, ezofagut, veshkës, pankreasit dhe qafës së mitrës.
Pirja e duhanit është shkaku kryesor i dëmtimit të hojëzave të mushkërive. Ky dëmtim quhet emfizema pulmonare. Duhani shkakton gjithashtu bronkitin kronik, i cili shoqërohet me kollitje dhe prodhim të tepërt të lëndës jargore në rrugët e frymëmarrjes. Këto dëmtime bëhen të dukshme në moshën 35-40 vjeç.
Pirja e duhanit shkakton edhe dëmtime të tjera: rrit shtypjen arteriale të gjakut; dëmton dhëmbët; ndikon në shfaqjen e ulcerave në gojë; dëmton pamjen duke e bërë lëkurën të zbehtë etj. Pirja e duhanit dëmton edhe fuqinë seksuale, kryesisht te meshkujt. 
  NDËRPRITNI MENJËHERË PIRJEN E DUHANIT!
Nëse keni filluar të pini duhan, duhet të merrni vendim për ta lënë sa më parë. Pas lënies së tij, shëndeti juaj do të përmirësohet, nuk do të ndieni lodhje dhe dhimbje koke, zemra do të punojë më e letësuar, jetëgjatësia juaj do të rritet dhe nuk do të kërcënoheni nga kanceri i mushkërive dhe i organeve të tjera.

MINISTRIA E SHËNDETËSISË

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Jo Duhanit !!!
Jo Duhanit !!!
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgucH4AEWQY81J82E8PAgOXu9Sju0KuG0_iL5zuXR5lrPPMU2x1QRqtn0aCqeTo4f3IeaoKP_0lq7BPEh1xOsFfttKco2-FnHz_MpoARTPdrrYgl48BkEqB37WQT9h7t5l-4E8yemuVdmV6/s320/1.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgucH4AEWQY81J82E8PAgOXu9Sju0KuG0_iL5zuXR5lrPPMU2x1QRqtn0aCqeTo4f3IeaoKP_0lq7BPEh1xOsFfttKco2-FnHz_MpoARTPdrrYgl48BkEqB37WQT9h7t5l-4E8yemuVdmV6/s72-c/1.png
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/jo-duhanit.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/jo-duhanit.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy