Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Permbledhja e nje tregimi (Gi De Mopasan - Ne fshat)

Permbledhja e nje tregimi (Gi De Mopasan - Ne fshat)Kjo ngjarje zhvillohet prane dy shtepizave te vendosura ne kembet e nje kodre me ujra termale. Brenda dy shtepizave jetonin dy familje, ajo e Tuvakeve dhe e Vanineve. Secili prej tyre kishte nga kater femije. Ata shkonin shume mire me njeri-tjetrin, madje hera-heres edhe i ngaterronin femijet e tyre. Problemi qendronte se ata kishin nje jete te mjerueshme e te varfer ku ezi shtynin dreken. Por nje pasdite gushti papritur perpara shtepive zbriti nje karroce me nje cift te rinj. Gruaja e entuziasmuar ju afrua femijes me te vogel te familjes, Sharlit dhe e puthi me nje fryme. Per shume dite me radhe cifti vinte cdo dite dhe sillte shume embelsira e para. Nje mengjes sapo arriten burri Henri dhe gruaja zbriten te dy nga karroca e hyne ne shtepine e Tuvakeve.
Cifti De Hubjere u beri nje propozim Tuvakeve duke u dhene nje shume mujore parash ne kembim te Sharlit te vogel. Por gruaja fshatare gjithe vendosmeri nuk pranoi. E trishtuar gruaja De Hubjere hyri ne shtepine e Vanineve. Familja e nxituar dhane me te voglin e familjes ne kembim te nje shume parash. Kishin kaluar disa dite dhe gruaja e Vanineve filloi te ndihej ne faj dhe pendim. Te gjithe komshinjte filluan ta gjykonin per veprimin e nxituar e keshtu linden edhe mosmarreveshjet e para. 
Kishin kaluar njezet vjet kur nje mengjes e njejta karroce qe kishte zbritur dikur erdhi perseri, por kesaj here ne karroce ishte nje djale i pasur me nje plake me floke te zbardhura. Gruaja e Vanineve e njohu menjehere Zhanin dikur te vogel. Per te u shtrua nje darke e nga ana tjeter Sharli shikonte gjithe lakm. Ai filloi te qortonte ne menyre te padrejte prinderit e tij sepse nuk e kishin lene te behej i pasur me familjen De Hubjere. Prinderit qanin ne heshtje duke pare me dhimbje gjakun e tyre, djalin e tyre mosmirenjohes.

KOMENTET

BLOGGER: 1
Loading...
Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Permbledhja e nje tregimi (Gi De Mopasan - Ne fshat)
Permbledhja e nje tregimi (Gi De Mopasan - Ne fshat)
Permbledhja e nje tregimi (Gi De Mopasan - Ne fshat)
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiXkTdwiDNYCIrE4tTHSMvORrlHOvAdWMJPyb0hEpwtFiU0ZnITSPMfpM1im44NMdbbC-J6DshQUHEJY1NkKP17h2HG9frFIrutZ7EEZSzNRG58rnaM9xsBk5c_gl95VWaRhoROGoH2vut/s640/Guy_de_Maupassant_fotograferad_av_F%25C3%25A9lix_Nadar_1888.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEiiXkTdwiDNYCIrE4tTHSMvORrlHOvAdWMJPyb0hEpwtFiU0ZnITSPMfpM1im44NMdbbC-J6DshQUHEJY1NkKP17h2HG9frFIrutZ7EEZSzNRG58rnaM9xsBk5c_gl95VWaRhoROGoH2vut/s72-c/Guy_de_Maupassant_fotograferad_av_F%25C3%25A9lix_Nadar_1888.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/01/permbledhja-e-nje-tregimi-gi-de-mopasan.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/01/permbledhja-e-nje-tregimi-gi-de-mopasan.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy