Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo - Analizë

Analiza e nje vepre letrare. Cili është titulli i veprës: - “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”. Çfarë raporti ka ndërmjet titullit dhe përmbajtjes? -Në mënyrë të përmbledhur ngjarjet lidhen me kulmin e karrierës së shokut Zylo dhe rënien e tij nga ana profesionale.


Analiza e një vepre letrare

Vepra e analizuar:  Romani i Dritëro Agollit

Cili është titulli i veprës:
- “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”.
Çfarë raporti ka ndërmjet titullit dhe përmbajtjes?
-Në mënyrë të përmbledhur ngjarjet lidhen me kulmin e karrierës së shokut Zylo dhe rënien e tij nga ana profesionale.
Ngjarja është e treguar në një rend kronologjikë, nëpërmjet retrospektivës apo nëpërmjet pararendjes?
-Ngjarja është e treguar në rendin kronologjikë.
Ka pjesë përshkruese, dialoguese dhe reflektuese?
-Po, në romanin në fjalë i gjejmë të treja llojet e përmendura. Pjesa përshkruese na lejon të kuptojmë më shumë rreth kohës së komunizmit, kur janë zhvilluar ngjarjet. Pjesa dialoguese luan një rol të rëndësishëm në kuptimin e personazheve.
Ka një personazh kryesor? Cili është? Pse konsiderohet i tillë?
-Po, ky roman e ka një personazh kryesor dhe është pikërisht Zylo Kamberi. Konsiderohet si i tillë sepse, megjithëse nuk është ai rrëfimtari, ngjarjet përqëndrohen rreth tij.
Si përshkruhet nga ana e karakterit?
-Njerëzit që e rrethojnë e mbajnë për një drejtues me autoritet, njeri të shkolluar, i zgjuar dhe artdashës.
Na flet drejtpërdrejt autori apo një personazh tjetër?
-Në fakt në këtë roman na flet personazhi i Demkës.
Në ç’kohë zhvillohen ngjarjet?
-Ngjarjet zhvillohen në kohën e regjimit komunist në Shqipëri.
Cila është kohëzgjatja e ngjarjeve?
-Ngjarjet fillojnë me ngritjen e shokut Zylo në detyrë dhe mbarojnë me heqjen e tij nga posti i rëndësishëm që kishte.
Në cilën vetë tregohen ngjarjet?
-Tregohen në vetën e parë.
Ndërtimi sintaksor i fjalisë është i thjeshtë apo i përbërë?
-Në roman hasim që të dyja ndërtimet sintaksore të fjalive, por më së shumti kemi fjali të përbëra.
Leksiku është i përdorimit të përditshëm apo i përzgjedhur?
-Kur kemi fjalë të shokut Zylo apo të intelektualëve të tjerë, leksiku është i përzgjedhur, ndërsa në fjalët e Demkës ose të personazheve të tjerë kemi dhe leksik të përdorimit të përditshëm.
Cila gjuhë ëshë përdorur: letrarja apo dialektorja?
-Gjuha e përdorur është ajo letrare.
Me çfarë problematike përballet autori?
-Autori në njëfarë mënyre ironizon administratën në atë periudhë.
Çfarë efekti do të ketë autori mbi lexuesin?
-Autori ka si synim ta bëjë lexuesin të qeshë, prandaj dhe vihet re përdorimi i theksuar i ironisë.                        

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo - Analizë
Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo - Analizë
Analiza e nje vepre letrare. Cili është titulli i veprës: - “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo”. Çfarë raporti ka ndërmjet titullit dhe përmbajtjes? -Në mënyrë të përmbledhur ngjarjet lidhen me kulmin e karrierës së shokut Zylo dhe rënien e tij nga ana profesionale.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhI9Ux_WHXCbQxMUYna5VkwYRHHn7eK6ECiK-SdZBkw8CksvozXBwsEJ30ALFm6OjwxELGuPU0wzZ383DnRWzL3O1GjQ9sTC8uHFv0YVTDDJFS6rJmcHGfXnVbx2y6-ytO8f_dyvt-Gz96f/s1600/Analize+Letersi.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEhI9Ux_WHXCbQxMUYna5VkwYRHHn7eK6ECiK-SdZBkw8CksvozXBwsEJ30ALFm6OjwxELGuPU0wzZ383DnRWzL3O1GjQ9sTC8uHFv0YVTDDJFS6rJmcHGfXnVbx2y6-ytO8f_dyvt-Gz96f/s72-c/Analize+Letersi.png
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/08/shkelqimi-dhe-renia-e-shokut-zylo.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/08/shkelqimi-dhe-renia-e-shokut-zylo.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy