Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Miti i Apollonit dhe Defnes

Apolloni, një prej luftëtarëve më të fortë të Olimpit, ishte bir i Zeusit dhe i Letos, si dhe binjaku i hyjneshës Artemidë. Konsiderohej si perëndia e Diellit dhe dritës. Falë lidhjes me diellin dhe aftësive parashikuese, vlerësohej jashtë mase për fuqitë e tij shëruese. Miti i Apollonit dhe Defnes

Apolloni, një prej luftëtarëve më të fortë të Olimpit, ishte bir i Zeusit dhe i Letos, si dhe binjaku i hyjneshës Artemidë. Konsiderohej si perëndia e Diellit dhe dritës. Falë lidhjes me diellin dhe aftësive parashikuese, vlerësohej  jashtë mase për fuqitë e tij shëruese. Në saj të paraqitjes së tij fizike dhe syrit të patrembur, kishte arritur të rrembente shume zemra vajzash, dhe shquhej për historitë e tij të dashurisë. Vazhdimisht Apolloni tallej me Erosin, Zotin e tërheqjes dhe dashurisë fizike, përreth përdorimit të armëve të tij. Apolloni ishte i mendimit se shigjeta dhe harku ishin armë fisnike, që janë krijuar për t’i mbajtur një luftëtar shpatullgjerë. Vetëm një trim, në gjendje të luftojë me egërsirën Piton, ashtu si Apolloni mund të mbaj harqe dhe shigjeta. Por sigurisht që mendjemadhësia dhe arroganca e Apollonit nuk mund të mbeteshin pandëshkuar.
       Erosi ngeli tepër i ofenduar nga ajo ça Apolloni tha, dhe filloi të mendonte një plan për t’u hakmarrë.
Mendoi të përgatiste dy shigjeta, një prej ari dhe një prej plumbi.  Ajo prej ari sillte dashurinë e pastër dhe të sinqertë në zemrat e gjithëkujt që do të goditeshin prej saj. Ndërkohë që ajo prej plumbi sillte veç urrejtje dhe mospërfillje. Erosi kishte planifikuar që me të parën të godiste Apollonin e kështu ky i fundit të dashurohej kokë e këmbë me nimfën Defne. Defnia ishte e bija e hyut të lumenjve Peneut dhe bukuria e saj zor se kalonte pa u vënë re. Por Defnia kishte vendosur të mos përfshinte asnjë mashkull në jetën e saj, madje të vdiste e paprekur. Shigjeta me të cilën Erosi e goditi ia shtoi akoma më shumë këtë dëshirë dhe vullnet të sajin.
       Në të njëjtën kohë që Apolloni e dashuronte marrëzisht, ajo ndjente vetëm përbuzje dhe urrejtje karshi tij.  Megjithatë, kjo nuk e pengoi aspak Apollonin, dhe sa më shumë Defnia largohej, aq më shumë Apolloni i afrohej. Sa e sa herë ai i kishte shprehur dashurinë e madhe dhe të vërtetë dhe sa e sa herë Defnia e kishte këmbyer të njëjtën sasi dashurie me refuzime. Por Apolloni vazhdonte ta dashuronte me të njëjtën mënyrë, pavarsisht mospërfilljes, dhe e tregoi dashurinë e tij deri në fund.
       E lodhur dhe e pikëlluar prej këtyre ndodhive, ajo i lutet të atit të vet që ta shpëtojë. Peneu, i dëgjoi lutjet e së bijës dhe dalëngadalë trupi i saj filloi të ndryshonte. Këmbët iu kthyen në rrënjë peme, krahët në degë me lule dhe me gjethe, dhe kështu e gjitha u kthye në një pemë dafine.  Pa marrë në konsiderat mungesën e dashurisë nga ana e nimfës Defne,  Apolloni premtoi ta dashuronte gjithnjë, dhe përdori magjinë e tij për ta mbajtur përherë të gjelbëruar. Mendohet se është kjo arsyeja përse gjethet e dafinës vazhdojnë të ruajnë jeshillëkun e tyre pavarasisht stinës.


KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Miti i Apollonit dhe Defnes
Miti i Apollonit dhe Defnes
Apolloni, një prej luftëtarëve më të fortë të Olimpit, ishte bir i Zeusit dhe i Letos, si dhe binjaku i hyjneshës Artemidë. Konsiderohej si perëndia e Diellit dhe dritës. Falë lidhjes me diellin dhe aftësive parashikuese, vlerësohej jashtë mase për fuqitë e tij shëruese. Miti i Apollonit dhe Defnes
https://2.bp.blogspot.com/-FHix95pvKH0/Wd5Fj_wpkRI/AAAAAAAAQgM/58ww4eE7td01-50NWZMjDtQygmQPcNnpQCLcBGAs/s400/Andrea_Appiani_-_Apollo_and_Daphne%252C_1795-1800.jpg
https://2.bp.blogspot.com/-FHix95pvKH0/Wd5Fj_wpkRI/AAAAAAAAQgM/58ww4eE7td01-50NWZMjDtQygmQPcNnpQCLcBGAs/s72-c/Andrea_Appiani_-_Apollo_and_Daphne%252C_1795-1800.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/10/miti-i-apollonit-dhe-defnes.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/10/miti-i-apollonit-dhe-defnes.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy