Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Ushqimet e nje diete te shendetshme

Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike.


Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike. 
Sigurisht që duhet reduktuar konsumimi i shumë elementëve të dëmshëm për organizmin, por fillimisht duhet të përqendrohemi tek futja në dietën e përditshme të disa ushqimeve të domosdoshme.
Janë disa ushqime që përmirësojnë dietën tonë dhe që e bëjnë trupin më të shëndetshëm.
Arrat
Arrat kanë shumë kalori dhe duhen konsumuar me sasi të moderuar, por pikërisht yndyra që përmbajnë është jashtëzakonisht e mirë për organizmin. Duke konsumuar këtë lloj yndyre që gjendet tek arrat, organizmi redukton kolesterolin e keq dhe ul rrezikun për iktus dhe sëmundjet kardiake. Arrat janë një burim i madh me proteina, fibra dhe antioksidantë, vitamina dhe minerale.
Peshku i pasur me yndyrë
Nëse konsumohet me masë, peshku i llojit salmon, sardele dhe troftë është thelbësor për shëndetin. Jo vetëm që është i pasur me vitamina dhe minerale, por përmban edhe Omega 3, një element i domosdoshëm për organizmin e njeriut.Këta lloj peshqish që ju përmendëm me lart kanë efekte shumë pozitivë, pasi ulin rrezikun e sëmundjeve kardiake, të dëmeve cerebrale, iktusit dhe kancerit të prostatës. Ndërkohë rezultatet e një kërkimi të publikuar në “British Journal of Ophthalmology”, tregojnë se Omega 3 është një element shumë i mirë për shëndetin e syve.
Panxhari
Panxhari është një superushqim për shkak të efekteve të jashtëzakonshme që ka për shëndetin. Studime të shumta tregojnë se nëse konsumohet lëngu i panxharit, mund të përmirësohet shëndeti i zemrës, funksioni i mëlçisë dhe reduktohet rreziku i kancerit. Panxhari është një burim me vitaminë C, e domosdoshme për rritjen dhe riparimin e indeve. Te panxhari gjendet edhe acidi folik që parandalon aneminë dhe rrezikun e defekteve te fëmijët që ende ndodhen në barkun e nënës.
Qepa
Ushqime si qepa, hudhra, bishtat e qepëve të njoma mund të bëjnë mrekulli për organizimin tonë. Studime të shumta tregojnë se si qepa është në gjendje që të ulë nivelin e kolesterolit të dëmshëm. Qepa mund të ulë nivelin e presionit të gjakut tek personat që e kanë problem. Po ashtu është një luftues i mirë kundër baktereve dhe lufton viruset e ndryshme që janë në qarkullim, sidomos në stinën e ftohtë të dimrit, ku rezistenca e trupit bie ndjeshëm për shkak të temperaturave tepër të ulëta.
Perime me gjethe jeshile
Perime të tilla si spinaqi janë të pasura me hekur, potasium, kalçium dhe vitaminë C. Mënyra e rritjes së spinaqit, e bën këtë produkt të pasur me elementë të domosdoshëm për shëndetin e njeriut.
Manaferra, boronica…janë te pasura me antioksidantë me kapacitet qe te përmirësojne shikimin, te parandalojne infeksionet në kanalin urinar dhe në luftimin e kancerit të shtyllës kurrizore.
Fasulet
Nga studimet e fundit thuhet se personat që kërkojnë uljen e peshës mund të besojnë te fasulet dhe te vlerat e tyre ushqyese. Fasulet, përvecse ndihmojnë një person që të dobësohet, furnizojnë trupin me energji dhe kanë proteina dhe substanca të tjera ushqyese si hekuri, magnezi dhe vitamina të tjera të grupit B.
Domatet
Ndonjëherë vlerat e domates lihen në hije. Por në fakt efektet e jashtëzakonshme të saj janë të padiskutueshme. Domatet forcojnë sistemin imunitar, përmirësojnë shëndetin e zemrës, ndihmojnë në përmirësimin dhe hollimin e gjakut dhe të disa sëmundjeve të tjera, përfshi edhe zemrën.

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Ushqimet e nje diete te shendetshme
Ushqimet e nje diete te shendetshme
Shpesh mendojmë se për të ndjekur një dietë të shëndetshme mjafton që të eliminojmë ushqimet e rënda dhe kalorike.
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc38-j8c2uLNNArDAqx4VWs9cKJYsAA31_jYvFs_LnovpuniTpVYVIjuaqRP7gyBQYZWRBRkeajP4GyZeGsiafK3p6TeM7FpUW2n5kWcmcb5tDeukZ9COzhorczJeNiTMtNTeIQ4vzE_KZ/s640/diete-veloci.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEgc38-j8c2uLNNArDAqx4VWs9cKJYsAA31_jYvFs_LnovpuniTpVYVIjuaqRP7gyBQYZWRBRkeajP4GyZeGsiafK3p6TeM7FpUW2n5kWcmcb5tDeukZ9COzhorczJeNiTMtNTeIQ4vzE_KZ/s72-c/diete-veloci.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/01/ushqimet-e-nje-diete-te-shendetshme.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/01/ushqimet-e-nje-diete-te-shendetshme.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy