Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Rudyard Kipling - Në mundsh

Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh, sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillin por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh... Në mundsh të rrish në pritje, nga pritja pa u lodhur, e, kur t’urrejnë, urrejtje mos t’ushqesh, madje, ndaj shpifjeve të rrish pa folur, me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh...Rudyard Kipling - Në mundsh

Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin 
e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh, 
sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillin 
por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh... 
Në mundsh të rrish në pritje, nga pritja pa u lodhur, 
e, kur t’urrejnë, urrejtje mos t’ushqesh, 
madje, ndaj shpifjeve të rrish pa folur, 
me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh... 

Në mundsh t’mendosh, por jo gjer në shkatrrim, 
të ëndërrosh, por jo si rob ëndërrimesh, 
dhe t’i trajtosh njëlloj e pa dallim 
ngadhnjim e shpartallim burim mashtrimesh. .. 
Në durofsh dot thëniet e tua të drejta 
në kurthe për trutharët, kopuket që t’i kthejnë, 
t’i shohësh të thyera gjërat më të shtrenjta 
e prapë t’i ndërtosh me vegla që nuk vlejnë... 

Në mundsh fitoret që ke korrur t’i flijosh 
si në kumar, në një të vetme lojë, 
të rrezikosh, të humbasësh e prapë t’ia fillosh, 
dhe humbjen kurrë të mos e zesh në gojë... 
Në i detyrofsh dot muskul, nerv e puls e zemër 
të të shërbejnë edhe kur gjithçka duket e kotë, 
e të qëndrosh kur s’ke asgjë më veç vullnetit, 
që vetëm fjalën “Qëndro!” gjithmonë të thonë... 

Në mundsh të flasësh me maskarenj, por nderin tënd ta ruash 
e t’ecësh përkrah mbretit pa krenari që të verbon... 
Nëse armiku apo miku s’të bëjnë dot të vuash, 
dhe gjithkend e çmon, por veç sa meriton... 
Në mundsh t’i mbushësh ti minutat aq të renda 
me vepra që peshojnë 
dije dhe mos kij asnjë dyshim, 
se jotja do të jetë Bota, me ç’ka brenda, 
dhe NJERI do jesh ti !!!  


KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Rudyard Kipling - Në mundsh
Rudyard Kipling - Në mundsh
Në mundsh ta ruash arsyen, kur bota humbet fillin e fajin ty ta hedh dhe vetes t’i besosh, sa herë tek ti dyshojnë e s’të përfillin por edhe dyshimet drejt t’i gjykosh... Në mundsh të rrish në pritje, nga pritja pa u lodhur, e, kur t’urrejnë, urrejtje mos t’ushqesh, madje, ndaj shpifjeve të rrish pa folur, me thjeshtësi, me to pa rënë ndesh...Rudyard Kipling - Në mundsh
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg268Qe2vi7B2xus-5-knvSkJomS4IWBHXZ5jHhmC5YATCJj_HbeqR0o5PlYKJ-HAb3HFBkhKAwV2-zccIKLIUUfNxJYwnnJ-uvfL1W3-1-MNDDdBo6KSQVxAehS_0lqAnzh8qSAjcK4nkY/s640/maxresdefault.jpg
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEg268Qe2vi7B2xus-5-knvSkJomS4IWBHXZ5jHhmC5YATCJj_HbeqR0o5PlYKJ-HAb3HFBkhKAwV2-zccIKLIUUfNxJYwnnJ-uvfL1W3-1-MNDDdBo6KSQVxAehS_0lqAnzh8qSAjcK4nkY/s72-c/maxresdefault.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/rudyard-kipling-ne-mundsh.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/rudyard-kipling-ne-mundsh.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy