Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Vendosja dhe zbatimi i formulave në tabelën bilanci - Projekt Informatikë

Vendosja dhe zbatimi i formulave në tabelën bilanci


Ø Bilanci vjetor i një dyqani
Skedari Bilanci 2017 të plotësohet duke plotësuar edhe kolonën Transporti, në të trembëdhjetë sheetet. Në sheetin e fundit të kujdesemi për të marrë bilancin vjetor për secilën fushë.

Në secilin sheet, ndërtoni grafikët e lidhjeve më me interes të të dhënave. Skedarin e punuar rezervojeni dhe hidheni në CD. Po japim modelin e tabelës për bilancin vjetor.Midis kolonës Transporti dhe Fitimi, të shtohet një kolonë dhe të emërtohet TVSH. Në këtë kolonë duhet të llogaritet TVSH për shitjet. TVSH është 20% e prodhimit Shitje me ÇmimiSH. Të shkruhet formula në të gjithë kolonën dhe të gjithë sheeted. Me vendosjen e kësaj kolone, duhet ndryshuar formula në kolonën Fitimi pasi duhet hequr edhe pagesa e TVSH.

Selektojmë qelizat A1, B1 dhe C1 dhe në menunë Home klikojmë te Merge&Center. Shkruajmë “BILANCI MUJOR I DYQANIT”. Gjithashtu selektojmë qelizat K2, L2, M2, N2 dhe klikojmë përsëri te Merge&Center. Shkruajmë “Shitjet gjatë muajit”. Më pas në menunë Page Layout, në Orientation zgjedhim Landscape. Selektojmë seksionin nga A3 në O10 dhe në menunë Home klikojmë te Format as Table dhe zgjedhim një model. Në menunë Design zgjedhim modelin pa ngjyra. Pastaj selektojmë seksionin nga A1 në O10 dhe në menunë Home, te Font klikojmë te Borders, All Borders.
Nga qeliza A3 deri në O3 shkruajmë me radhë: Nr., Artikulli, Furnizim, Njësia, Çmimi, Shitje, ÇmimiSH, Transporti, TVSH, Fitimi, Java 1, Java 2, Java 3, Java 4, Gjendje. Më pas zgjerojmë ose ngushtojmë gjerësinë e kolonave në përshtatje të hapësirave që zënë emrat. Plotësojmë kolonat e Nr., Artikullit, Furnizimit, Njësisë, Çmimit, ÇmimiSH, Transportit dhe shitjet gjatë javëve.

Në qelizën F4, të shitjeve, shkruajmë formulën: =SUM(K4+L4+M4+N4), që mbledh artikujt e shitur gjatë javëve. Për qelizat F5, F6, F7, F8, F9 mbledhja bëhet automatikisht nga programi. Për të llogaritur TVSH, në qelizën I4 shkruajmë formulën: =0,2*(F4*G4). Për qelizat e tjera të kolonës TVSH llogaritet automatikisht nga programi. Për të llogaritur fitimin e përgjithshëm në qelizën J4 shkruajmë formulën: =(F4*G4)-(C4*E4)-I4-H4. Për qelizat e tjera të kolonës fitimi llogaritet automatikisht sipas kësaj formule. Në kolonën e Gjendjes selektojmë seksionin O4-O10 dhe në menunë Home, te Number Format zgjedhim Currency. Në qelizën O4 shkruajmë =J4, që të shfaqë fitimin. E njëjtë gjë bëhet edhe për qelizat e tjera të kolonës. Në qelizën O10 shkruajmë formulën: =O4+O5+O6+O7+O8+O9.  Më pas selektojmë seksionin O4-O10 dhe në Home, te Number klikojmë dy herë te Decrease Decimal.

Punoi: Enn Eaa
Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Vendosja dhe zbatimi i formulave në tabelën bilanci - Projekt Informatikë
Vendosja dhe zbatimi i formulave në tabelën bilanci - Projekt Informatikë
Vendosja dhe zbatimi i formulave në tabelën bilanci
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3cdIp_MDCmncMI6CTqQ_jZZEXvzjepd-pKY5tFwWbV_cwgR51GK3mO4PiWbKDHAr8j8EC2N1tJGzmVbYaguuSh3xPaXfpraSF7xutyMeQWUfHIIhUKkB-fFsCGIaCKclCYOuSLk7Fu_em/s640/Projekt+informatike.png
https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEh3cdIp_MDCmncMI6CTqQ_jZZEXvzjepd-pKY5tFwWbV_cwgR51GK3mO4PiWbKDHAr8j8EC2N1tJGzmVbYaguuSh3xPaXfpraSF7xutyMeQWUfHIIhUKkB-fFsCGIaCKclCYOuSLk7Fu_em/s72-c/Projekt+informatike.png
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/vendosja-dhe-zbatimi-i-formulave-ne.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/vendosja-dhe-zbatimi-i-formulave-ne.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy