Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Viktor Hygo - Katedralja e Parisit

Pjesa na njeh me dy figura kryesore te romanit:,Kuazimodon dhe Esmeralden,si dhe me nje feste mesjetare te pershkruar me vertetesi nga Hygoi...


Pjesa na njeh me dy figura kryesore te romanit:,Kuazimodon dhe Esmeralden,si dhe me nje feste mesjetare te pershkruar me vertetesi nga Hygoi.Ne kete feste kendohej,vallzohej ,beheshin lodra te ndryshme,beheshin procesione,jepeshin shfaqje te ndryshme ne sheshin para kishes.

-Duhet pasur parasysh se mesjeta si nje periudhe kalimtare,ndermjet antikitetit dhe koheve te reja,paraqet nje perzjerje besimesh,zakonesh,bestytnish,praktikash jetesore e tj.

-Kuzimodoja nuk e di aspak perse ndodhet i lidhur ne shtyllen e turpit,ndersa turma kureshtare rreth tij po kenaqet nga lumturia,duke mare pjese gjithe shend ne masaker.

-Autori e pershkruan Kuazimodon me tere shemtine e tij fizike.Ai eshte gungac,shurdh me fytyre te neveriteshme,me nje sy prej Ciklopi,me nje sy te thare e te bunavitur,me dhembe te dale jashte gojes,me buze te nxira,. Nje pershkrim i tille mbetet ne mendjen e lexuesit,sepse para syve te tij shfaqet me mjeshteri nga autori,nje fytyre qe ska si te jete me e shemtuar.Mjeshteria e autorit qendron ne faktin se cilesite e Kuazimodos i jep dale nga dale gjate tregimit, duke i evidentuar ne rastin me te pershtatshem te tregimit te tij 

-Turma ndaj Kuazimodos sillet e egzaltuar, duke shprehur urrejtjen e saj, ndaj ketij gungaci te mbrapshte.Kuazimodoja ne fillim eshte kercenues ndaj turmes,por me pas e ndjen qe eshte i pafuqishem ndaj saj,dhe ne fund ,kur kerkon uje,kerkon meshire dhe ndihme prej saj.

-Roli i Esmeraldes eshte; te percjelle miresi ne kete episod.Gjesti i saj simbolizon bukurine e saj shpirterore

-Sjellja e turmes eshte nje sjellje qe kushtezohet nga shemtia dhe bukuria.Ne fillim ajo shfaqet urrejtese ndaj Kuazimodos se shemtuar,me pas miratuese ndaj veprimeve njerezore te Esmeraldes

-Shkrimi i Hygoit dallohet per forcen evokuese .Kete e shohim tek borxhet e vjetra qe kishte Kuazimodoja me turmen,si dhe per forces sugjestionuese,kete e shohim tek ndikimi i Esmeraldes ndaj emocioneve te turmes me veprimet e saj.

-Me keto mjete ai synon te prodhoje emocione te fuqishme,Shperthimin emocional te heronjve te tij ,autori e pergatit gjithashtu shkalle shkalle,si ndodh edhe tek Kuazimodoja.Atij ju desh rreth nje ore e gjysem durim te torturave, per tu vene perballe Esmeraldes e gjestit te saj,per te provuar emocione ,qe si kishte provuar kurre me pare ne jete.

-Antiteza i sherben shkrimtarit romantik per te vene perballe njeri-tjetrit dy realitete te kunderta,duke krijuar efekte te forta emocionale te lexuesi,si dhe per te krijuar situata sa me te cuditeshme ne funksion te parimit themelor te romantizmit,ate te personazheve te jashtezakonshem ne rrethana te jashtezakonshme.sipas meje tre jane antitezat e kesaj pjese:

-Kuazimodoja i vetem perballe turmes.

-Bukuria e Esmeraldes perballe shemtise se Kuazimodos. 

-Qendrimi i Esmeraldes perballe atij te at Frolos

-hiperbola eshte figura e preferuar e romantikeve. Edhe me ane te kesaj figure mund te realizohet e jashtezakonshmja qe permendem pak me lart

1-Ate fytyre te zymte te ngarkuar perhere e me shume me nje elekrticitet,qe shperthente me njemije vetetima nga syri i tij prej ciklopi.

2-Befas ai filloi te perpelitej ne prangat e tijme aq rrembim,saqe u drodh e gjithe ndertesa mbi te cilen qendronte.

3-Syri i Kuazimodos shkrepetiu.

Nepermjet ketyre hiperbolave autori krijon tek lexuesi efektin e tronditjes shpirterore per gjendjen e rende ne te cilen dodhet personazhi dhe reagimin e jashtezakonshem qe shkaktonte tek ai kjo gjendje

Metafora vleresohet si nje figure letrare qe i jep nje drejtim te vecante objektit te emertua.Ne tekst tri metafora kuptimplote jane:

1-Duke e armatosur kete me thumbin e talljes.(turma ishte lenduese ndaj Kuazimodos)

2-Reja e zeze mbuloi fytyren e Kuazimodos.(Deshperimi i Kuazimodos)

3-Nuk mund t'i debonte vetem me veshtrime ato miza qe i pickonin plagen.(Pafuqia e Kuazimodos ,ndaj atyre qe i shkaktonin dhimbje)

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Viktor Hygo - Katedralja e Parisit
Viktor Hygo - Katedralja e Parisit
https://1.bp.blogspot.com/-0CzrsTNhWWY/WLXEHhXprqI/AAAAAAAAADU/poVPlWb98jUfIEnuaBSFJQr5dQaTjyo7ACLcB/s320/katedralja-e-parisit-viktor-hygo.jpg
https://1.bp.blogspot.com/-0CzrsTNhWWY/WLXEHhXprqI/AAAAAAAAADU/poVPlWb98jUfIEnuaBSFJQr5dQaTjyo7ACLcB/s72-c/katedralja-e-parisit-viktor-hygo.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/02/viktor-hygo-katedralja-e-parisit.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/02/viktor-hygo-katedralja-e-parisit.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy