Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

$hide=page

Pse 2+2=4 ?

Një nga pyetjet, që i lë një pjesë të mirë të njerëzve pa përgjigje ose ka përgjigje të tipit: "Sepse aq bëjnë." është pikërisht: "Pse 2+2=4?". Ja një shpjegim matematik dhe për këtë pyetje. Pse 2+2 bejne 4 . pse 2 plus 2 bejn kater. pse 2+2 bejne 4 .. 2+2=4

Një nga pyetjet, që i lë një pjesë të mirë të njerëzve pa përgjigje ose ka përgjigje të tipit: "Sepse aq bëjnë." është pikërisht: "Pse 2+2=4?".
Ja një shpjegim matematik dhe për këtë pyetje.

Nga aksiomat e Peanos kemi: 
Sistemi N i numrave natyror është një bashkësi N, e pajisur me një pasqyrim f: N → N dhe një element 0 Є N, e tillë që:

1. Pasqyrimi f është pasqyrim injektiv
2. 0 Є f(N)  (domethënë f(n) ≠ 0, ∀n Є N )
3. Në qoftë se për M<N kanë vend vetitë:
a) 0 Є M.
b) f(n) Є M, ∀n Є M => M=N

Pasqyrimi f quhet pasqyrim i vijueshmërisë dhe f(x) quhet pasues i X.
N = {0, f(0), f(f(0)), f(f(f(0))),....}
Pra: f(0)=1, f(f(0))=2,  f(f(f(0)))=3... f(n)=n+1

Vetitë e mbledhjes:
a) n+0=n, ∀n Є N
b) n + f(m) = f(n+m), ∀n,m Є N

Tani mbledhim 2 dhe 2 duke përdorur këto aksioma dhe veti... 

2 + 2 = 2 + f(1) = f(2+1) = f(2+f(0))= f(f(2+0))= f(f(2)) = f(3)  = 4 

Pra 2+2=4
Cfarë deshëm të vërtetojmë.

Marrë nga libri: Teoria e Numrave


KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Guest,1,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,15,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,9,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Universitet,4,
ltr
item
Banka e Fundit: Pse 2+2=4 ?
Pse 2+2=4 ?
Një nga pyetjet, që i lë një pjesë të mirë të njerëzve pa përgjigje ose ka përgjigje të tipit: "Sepse aq bëjnë." është pikërisht: "Pse 2+2=4?". Ja një shpjegim matematik dhe për këtë pyetje. Pse 2+2 bejne 4 . pse 2 plus 2 bejn kater. pse 2+2 bejne 4 .. 2+2=4
https://4.bp.blogspot.com/-SyVfeVFRyqs/WMr3P-FXXlI/AAAAAAAAMXo/hu1Zm3uxsjgIlYXHTBqbMm_P6BITFPyIwCLcB/s400/simple-addition.jpg
https://4.bp.blogspot.com/-SyVfeVFRyqs/WMr3P-FXXlI/AAAAAAAAMXo/hu1Zm3uxsjgIlYXHTBqbMm_P6BITFPyIwCLcB/s72-c/simple-addition.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/03/pse-224.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/03/pse-224.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy