Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Fotosinteza si proces endotermik - Ese argumentuese

Fotosinteza nuk është gjë tjetër veçse procesi i shndërrimit të energjisë diellore në një tjetër lloj energjie, pikërisht në atë kimike. Si lëndë të para, pa të cilat procesi nuk do të realizohej, përmendim; ujin, dritën e diellit dhe dioksidin e karbonit. Fotosinteza si proces endotermik - Ese argumentuese

Fotosinteza nuk është gjë tjetër veçse procesi i shndërrimit të energjisë diellore në një tjetër lloj energjie, pikërisht në atë kimike. Si lëndë të para, pa të cilat procesi nuk do të realizohej, përmendim; ujin, dritën e diellit dhe dioksidin e karbonit. 
Ndërsa produkte të këtij reaksioni janë oksigjeni dhe glukoza. Është një proces që kryhet te gjallesat bimore në prani të lëndës jeshile, klorofilit. Janë rrezet e diellit ato që bien mbi sipërfaqen e bimëve që përmbajnë klorofil, kryesisht te gjethet, për t’u shndërruar më pas në prani të dioksidit të karbonit dhe ujit, në energji të pëdorshme kimike. Kështu përftohet oksigjeni që çlirohet në natyrë, si dhe monosaharidi i glukozës. Duke u njohur me produktet e këtij procesi, kuptojmë dhe rëndësinë thelbësore dhe jetësore. Megjithëse bimët arrijnë ta sigurojnë vetë ushqimin e tyre, falë këtij procesi, ato ushqejnë me oksigjen miliona gjallesa të tjera, përfshirë njeriun.

Ndërkohë që procesi endotermik është procesi i cili shoqërohet me thithje nxehtësie. Kështu pra në një proces endotermik substancat nistore përmbajnë më pak energji se substancat përfundimtare.
Kuptohet që vetë procesi i fotosintezës konsiderohet si endotermik. Më poshtë paraqitet reaksioni në fjalë:


Për kryerjen e reaksionit nevojitet energjia e paraqitur në formën e rrezeve diellore . Nisur nga përkufizimi i mësipërm mbi procesin endotermik, themi se  dhe procesi i fotosintezës mund të quhet një i tillë.  Pra fotosinteza nuk mund të kryhet pa një burim nxehtësie apo energjie, që në këtë rast është dielli, ashtu si dhe të gjitha proceset e tjera endotermike.
                                      

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Fotosinteza si proces endotermik - Ese argumentuese
Fotosinteza si proces endotermik - Ese argumentuese
Fotosinteza nuk është gjë tjetër veçse procesi i shndërrimit të energjisë diellore në një tjetër lloj energjie, pikërisht në atë kimike. Si lëndë të para, pa të cilat procesi nuk do të realizohej, përmendim; ujin, dritën e diellit dhe dioksidin e karbonit. Fotosinteza si proces endotermik - Ese argumentuese
https://1.bp.blogspot.com/-9jPqWmBQMDw/Wd5CshyB_hI/AAAAAAAAQf8/v7Qbn4vfu5IsWOVoDWYRPqpaXy9UE1j2gCLcBGAs/s400/Slide3_Pic1_636129393004666134.png
https://1.bp.blogspot.com/-9jPqWmBQMDw/Wd5CshyB_hI/AAAAAAAAQf8/v7Qbn4vfu5IsWOVoDWYRPqpaXy9UE1j2gCLcBGAs/s72-c/Slide3_Pic1_636129393004666134.png
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2017/10/fotosinteza-si-proces-endotermik-ese.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2017/10/fotosinteza-si-proces-endotermik-ese.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy