Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Zhvillimi i shkencës duhet nxitur apo duhet frenuar? - Ese

Në ditët e sotme është pothuajse e pamundur të jetosh pa shkencën sepse ne e përdorim atë gjatë gjithë kohës në aspekte të ndryshme të jetës sonë të përditshme. Por me gjithë të mirat e saj, vijnë dhe të këqija, të cilat duam ose nuk duam ne ato ekzistojnë. A ja vlen barra qiranë? A ja vlen të zhvillojmë teknologjinë duke ditur që ajo sjell dhe të mira dhe të këqija? Zhvillimi i shkencës duhet nxitur apo duhet frenuar? - Ese

     Në ditët e sotme është pothuajse e pamundur të jetosh pa shkencën sepse ne e përdorim atë gjatë gjithë kohës në aspekte të ndryshme të jetës sonë të përditshme. Por me gjithë të mirat e saj, vijnë dhe të këqija, të cilat duam ose nuk duam ne ato ekzistojnë. A ja vlen barra qiranë? A ja vlen të zhvillojmë teknologjinë duke ditur që ajo sjell dhe të mira dhe të këqija?      Bota do të ishte një vend plotësisht i ndryshëm për të jetuar pa telefonat, aeroplanët, kompjuterat dhe dhuratat e tjera që shkenca na ka sjellë. Të gjitha pajisjet e teknologjisë kanë nevojë për energji për të funksionuar, por pa shkencë do të ishte e pamundur të prodhohej energjia elektrike e nevojshme për të drejtuar këto pajisje.
     Shkenca përdoret për të zbuluar kura për sëmundje të ndryshme, për të siguruar ushqim dhe për të ndërtuar qytete të mëdha, për të udhëtuar etj., pra shkenca e bën jetën më të lehtë për njerëzit.  
     Megjithëse shkenca është një bekim i madh për racën njerëzore, ajo gjithashtu ka disavantazhet e saj. Ndërsa njeriu vazhdon të avancojë dhe automatizojë gjithçka, ndotja e mjedisit vazhdon të rritet. Makineritë e zhvilluara ndotin ajrin, ujin dhe tokën, elemtentet bazë të jetës, duke reduktuar kështu edhe jetën e njeriut. Futja e elementeve ndotëse të ndryshëm në trupin e njeriut shpesh çon në komplikime dhe sëmundje që reduktojnë ndjeshëm jetën njerëzore.
     Me aftësitë e avancuara të shkencës, njerëzit tani mund të zhvillojnë armë serioze që çojnë në shkatërrimin e qyteteve dhe në vdekjen e mijëra njerëzve. Aftësia e njeriut për të prodhuar armë të tilla inkurajon kombet që të luftojnë njëri-tjetrin. Megjithëse shkenca ka qenë një bekim për racën njerëzore, disavantazhet e saj e kanë bërë të duket si mallkim.
     Shkenca ka avantazhet dhe disavantazhet e veta dhe ne e kemi në dorë për të vendosur nëse duam ta përdorim për të përmirësuar jetën tonë ose për ta shkatërruar plotësisht atë. Askush nuk e di me siguri se çfarë do të ndodhë në të ardhmen, por ne mund të shpresojmë vetëm se do të jetë më shumë një bekim sesa një mallkim.

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Zhvillimi i shkencës duhet nxitur apo duhet frenuar? - Ese
Zhvillimi i shkencës duhet nxitur apo duhet frenuar? - Ese
Në ditët e sotme është pothuajse e pamundur të jetosh pa shkencën sepse ne e përdorim atë gjatë gjithë kohës në aspekte të ndryshme të jetës sonë të përditshme. Por me gjithë të mirat e saj, vijnë dhe të këqija, të cilat duam ose nuk duam ne ato ekzistojnë. A ja vlen barra qiranë? A ja vlen të zhvillojmë teknologjinë duke ditur që ajo sjell dhe të mira dhe të këqija? Zhvillimi i shkencës duhet nxitur apo duhet frenuar? - Ese
https://i.imgur.com/OLIROQA.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2018/05/zhvillimi-i-shkences-duhet-nxitur-apo-frenuar.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2018/05/zhvillimi-i-shkences-duhet-nxitur-apo-frenuar.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy