Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Dita Botërore e Shëndetësisë , Karl Landsteiner

Shumë vetë ndoshta nuk e njohin ende emrin e Karl Landsteiner , por zbulimet e tij shpëtuan jetët e shumë prej nesh .Dita Botërore e Shëndetësisë , Karl Landsteiner

Sot , Google feston 148 vjetorin e Nobelistit i cili zbuloi grupet e gjakut tek njeriu .
Ai lindi më 14 qershor 1868 dhe vdiq më 26 qershor të vitit 1943 .
Kjo ditë shënon përvjetorin e “Ditës Botërore të dhurimit të gjakut” , në të cilën fushatat e Organizatës Botërore të Shëndetësisë synojnë të ndërgjegjësojnë njerëzit mbi rëndësinë e transfuzionit të gjakut dhe të falenderojnë dhuruesit vullnetarë të gjakut në botë që kontribuojnë në shpëtimin e milionave jetëve cdo vit .
Karl Landsteiner ishte një biolog dhe fizikan me origjinë Austriake . Ndër zbulimet e tij më kryesore përmendim : Klasifikimin modern të grupeve të gjakut më 1900 , zbulimi i faktorit Rhesus më 1937 (me Alexander Weiner) , dhe zbulimi i Virusit Polio më 1909 (me Constantin Levaditi dhe Erwin Popper)
Cmimet e tij më të rëndësishme ishin : Cmimi Aronson më 1926 , Nobel më 1930 dhe Cmimi Lasker më 1946 .
Njihet ndryshe si “Babai i transfuzionit medicinal” .


Screenshot (34)

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Dita Botërore e Shëndetësisë , Karl Landsteiner
Dita Botërore e Shëndetësisë , Karl Landsteiner
Shumë vetë ndoshta nuk e njohin ende emrin e Karl Landsteiner , por zbulimet e tij shpëtuan jetët e shumë prej nesh .Dita Botërore e Shëndetësisë , Karl Landsteiner
https://i.imgur.com/brjcy5D.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2018/07/dita-boterore-e-shendetesise.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2018/07/dita-boterore-e-shendetesise.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy