Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Manual Shpjegues i Formularit të Aplikimit (A2)

Ky manual shërben për tu njohur me funksionalitetet proçedurën e aplikimit për programet e studimit në Universitetet Publike dhe Private në Republikën e Shqipërisë.

Shikoni hapat që duhet të ndiqni në video: 


Shikoni Dokumentin Zyrtar: Shiko këtuHapat që duhet të ndiqni: 

1. Aplikimi do kryhet nga portali UALBANIA, duke aksesuar në adresën : ualbania.arsimi.gov.al

2. Klikoni mbi butonin Aplikimi A2/A3

3. Në faqen pasardhëse, ju shfaqen 2 butona

4. Klikoni mbi butonin Maturant, për të hyrë në hapsirën e Maturantit

5. Plotësoni ID-në tuaj të maturës dhe numrin personal të Letërnjoftimit (ai që fillon dhe mbaron me shkronjë), për të kryer identifikimin.

6. Do ju shfaqet hapsira personale si më poshtë :
7. Faqja përmban 3 seksione : 
    a) Seksioni i informacioneve personale 
    b) Seksioni i faturës 
    c) Seksioni i aplikimit 
a) Në sesksionin e informacioneve personale, do shikoni të dhënat tuaja. 
b) Në seskionin e faturës, do mund të shkarkoni faturën për arkëtim, me të cilën do kryeni pagesën në bankë. 

• Bëni kujdes, fatura përmban një kod 6-shifror unik (kodi i aplikimit), i cili gjenerohet për çdo faturë. Ky kod do ju duhet për të konfirmuar pagesën pranë mbikqyrësit të shkollës, dhe për të përfunduar plotësimin e preferencave. 
• Çdo herë që klikoni butonin “Printo një kopje të faturës”, do gjenerohet një kod i ri 6-shifror.

c) Në seskionin e aplikimit mund të shikoni statusin e aplikimit tuaj 

Statusi i Aplikimit mund të jetë në 3 gjendje : 
1. Statusi JO AKTIV , tregon që ju nuk keni konfirmuar ende pagesën pranë mbikqyrësit të shkollës. 2. Statusi AKTIV , tregon që ju mund të plotësoni preferencat tuaja. Ju do ju jepet mundësia të plotësoni preferencat në datat e përcaktuara! 
3. Statusi PËRFUNDIMTAR , tregon se ju keni përfunduar me sukses plotësimin e preferencave.

8. Klikoni mbi butonin Printo një kopje të Faturës, dhe do ju shfaqet fatura si më poshtë : 

Pasi të keni kryer pagesën, paraqituni pjesën e poshtme të faturës (të shënuar më sipër me bojëqielli) dhe me mandatin e pagesës tek mbikqyrësi i shkollës suaj, për të konfirmuar pagesën në sistem. KUJDES, Mund të konfirmoni pagesën vetëm kodin e faturës me të cilën e keni kryer pagesën në bankë!!!!

9. Pasi pagesa juaj të jetë konfirmuar, statusi juaj do ndryshojë në AKTIV, dhe do ju shfaqet mesazhi “Pagesa e konfirmuar” në seskionin e faturës.

10. Klikoni mbi butonin e “Statusit” për të plotësuar preferencat dhe do ju shfaqet faqja si vijon. Lexoni me vëmendje kushtet e mesatares përpara se të vijoni me përzgjedhjet.


11. Klikoni mbi butonin për të plotësuar preferencat.

12. Pëzgjidhni Universitetin ,
dhe më pas, programin e studimit
Shënim : Informacionin mbi programet e studimit dhe kushtet e pranimit mund ta gjeni tek portali UALBANIA

Mund të plotësoni deri në 10 preferenca.

13.   Pasi të keni plotësuar preferencat , klikoni mbi butonin ‘Ruaj Preferencat’


14.   Do ju shfaqet faqja si vijon, me tabelën e plotësuar të preferencave.

Për të ndryshuar preferencat, klikoni mbi butoni Ndrysho Preferencat.

Vini re! Ky aplikim nuk është ende përfunidmtar. Për të përfunduar aplikimin, duhet të vendosni kodin e aplikimit që gjendet tek kopja juaj e faturës, me të cilën keni kryer konfirmimin.


15. Vendosni Kodin e aplikimit në fushën përkatëse, dhe klikoni buronin PËRFUNDO APLIKIMIN

16. Në këtë moment, aplikimi juaj është përfunduar
dhe do t’ju shfaqet butoni për printimin e aplikimit

17. Printoni formularin e aplikimit
18.   Në faqen tuaj kryesore, përfundimi i aplikimit do bëj ndryshimin e statusit nga AKTIV në PËRFUNDUAR.

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Manual Shpjegues i Formularit të Aplikimit (A2)
Manual Shpjegues i Formularit të Aplikimit (A2)
Ky manual shërben për tu njohur me funksionalitetet proçedurën e aplikimit për programet e studimit në Universitetet Publike dhe Private në Republikën e Shqipërisë.
https://i.ytimg.com/vi/5o_sSc_vPNc/0.jpg
https://i.ytimg.com/vi/5o_sSc_vPNc/0.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2018/07/manual-shpjegues-i-formularit-te-aplikimit-a2.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2018/07/manual-shpjegues-i-formularit-te-aplikimit-a2.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy