Facebook Twitter Instagram LinkedIn Youtube

Arsyeja e publikimit të materialeve në faqen tonë është lehtësimi i punës së nxënësve dhe jo përvetësimi apo kopjimi i këtyre materialeve për t’i prezantuar si punë vetjake. Marrja e një detyre të gatshme prej nxënësve nuk është në interesin tonë, por nëse kjo ndodh ne nuk mbajmë përgjegjësi. Informacioni është i lirë. Lexo më shumë.

$hide=page

Metodë e re e reduktimit të dioksidit të karbonit

Studiuesit në Islandë lajmërojnë se kanë zbuluar një mënyrë të re të kapjes së dioksidit të karbonit , duke e kthyer atë në shkëmb .

Studiuesit në Islandë lajmërojnë se kanë zbuluar një mënyrë të re të kapjes së dioksidit të karbonit , duke e kthyer atë në shkëmb . Rezultatet e publikuara këtë javë tregojnë që injektimi i dioksidit të karbonit në shkëmbinj vullkanikë shkakton një reaksion që formon shumë shpejt minerale karbonike të reja , duke e zhdukur gazin përgjithmonë . Teknika duhet të kapërcejë disa vështirësi përpara se të bëhet e zbatueshme masivisht .

Shkencëtarët thonë se projekti është një shpresë që lufton ndryshimin klimaterik .

-Ky është një hap i madh!,-shprehet Sally Benson i Universitetit të Stenfordit në Palo , Kaliforni , një gjeolog , pjesëmarrës në projekt .http://www.sciencemag.org/news/2016/06/underground-injections-turn-carbon-dioxide-stone

KOMENTET

Name

Analiza,25,Analizë,1,Anglisht,3,Aplikimi A2,1,Arte,4,Biologji,12,BLOGGER,1,Detyra,18,Detyrë kërkimore,1,Drama,7,Edukim Fizik,1,Ekonomi,1,Ese,16,Ese Letrare,3,Filozofi,7,Gjeografi,3,Histori,6,Histori Arti,3,Informacione,13,Informatikë,2,Italisht,1,Kimi,7,Letersi,29,Letërsi Matura,1,Libra,9,Llogarit Piket,1,Lufta dhe Paqja,1,Matematikë,8,Matematikë Matura,1,Matura,8,MesueseAurela,3,Njoftime,8,Përmbledhje,3,Poezi,9,Projekt,38,Projekte,1,Proza,9,Qytetari,2,Referat,3,Revolucioni Francez,1,Rezultate,3,SEO,1,Shkenca,1,Shkencë Toke,2,Shkrime,6,Skema e vleresimit,5,Tech,1,Teknologji,1,Test,1,Teza,2,Universitet,3,
ltr
item
Banka e Fundit: Metodë e re e reduktimit të dioksidit të karbonit
Metodë e re e reduktimit të dioksidit të karbonit
Studiuesit në Islandë lajmërojnë se kanë zbuluar një mënyrë të re të kapjes së dioksidit të karbonit , duke e kthyer atë në shkëmb .
https://i.imgur.com/14WC6Dt.jpg
Banka e Fundit
http://www.bankaefundit.com/2018/07/metode-e-re-e-reduktimit-te-dioksidit.html
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/
http://www.bankaefundit.com/2018/07/metode-e-re-e-reduktimit-te-dioksidit.html
true
6959114630447888504
UTF-8
Të gjitha postimet u servirën Nuk u gjet asnjë postim Shiko të gjitha Lexo më shumë Komento Fshi komentin Fshi Nga Kryefaqe FAQET POSTIMET Shiko të gjitha REKOMANDOHEN TË LEXOHEN ETIKETË ARKIVA KËRKO TË GJITHA POSTIMET Not found any post match with your request KTHEHU NË KRYEFAQE E dielë E hënë E martë E mërkurë E enjte E premte E shtunë Diel Hënë Martë Mërkurë Enjte Premte Shtunë Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor Janar Shkurt Mars Prill Maj Qershor Korrik Gusht Shtator Tetor Nëntor Dhjetor tani 1 minutë më parë $$1$$ minutes ago 1 orë më parë $$1$$ hours ago Dje $$1$$ days ago $$1$$ weeks ago më shumë se 5 javë më parë Ndjekës Ndiq Kjo përmbajtje është PREMIUM Ju lutem shpërndajeni që të aktivizohet Kopjo të gjithë kodin Selekto të gjithë kodin Të gjitha kodet u kopjuan në kujtesën tuaj Can not copy the codes / texts, please press [CTRL]+[C] (or CMD+C with Mac) to copy